Sign up to our newsletter

Get the latest updates about Their Royal Highnesses including news, events and photos straight to your inbox

The Prince of Wales and The Duchess
of Cornwall

The Duke and Duchess of Cambridge

Prince Harry

Open

Special relationships and regiments

  • HRH The Prince of Wales
  • The Prince of Wales is Colonel-in-Chief of the Royal Regiment of Canada
  • The Prince of Wales is Colonel-in-Chief of the Parachute Regiment
  • The Prince is Colonel-in-Chief of the Royal Gurkha Rifles

Like all members of the Royal Family, The Prince of Wales has close personal links to the Armed Services. In addition to his own career in the services, he holds a number of appointments as Colonel-in-Chief and Royal Colonel.

The Prince of Wales takes part in the annual Trooping the Colour ceremony at Horse Guards, London, wearing his uniform of Colonel of the Welsh Guards. He has held that appointment since 1975, the year in which he first rode in the centuries-old ceremony which marks The Queen's official birthday.

His Royal Highness's first Colonelcy-in-Chief was of the Royal Regiment of Wales, to which he was appointed on 1st July 1969 - the day of his investiture as Prince of Wales at Caernarfon Castle.

In May 2015, The Prince of Wales and his sister The Princess Royal were appointed as Commodores-in-Chief of the Royal Canadian Navy (RCN) by Her Majesty Queen Elizabeth II, Queen of Canada. This is the first time in history that members of the Royal Family have been appointed as Commodores-in-Chief of the RCN.

The Duchess of Cornwall also has a number of military appointments.

The Prince of Wales's appointments in the order they were awarded:

Welsh Guards
Colonel (from 01/03/1975)

Air Reserve of Canada
Colonel-in-Chief (from 11/06/1977)
Website

Lord Strathcona's Horse (Royal Canadians)
Royal Canadians; Colonel-in-Chief (from 11/06/1977)
Website

The Parachute Regiment
Colonel-in-Chief (from 11/06/1977)
Website

Royal Australian Armoured Corps
(Colonel-in-Chief, since 11/06/1977)
Website

The Royal Gurkha Rifles
Colonel-in-Chief (from 11/06/1977)
Website

Royal New Zealand Air Force
Air Commodore-in-Chief (from 11/06/1977)
Website

The Royal Regiment of Canada
Colonel-in-Chief (from 11/06/1977)
Website

The Royal Winnipeg Rifles
Colonel-in-Chief (from 11/07/1977)
Website

The Royal Pacific Islands Regiment
Colonel-in-Chief (from 08/08/1984)

The Royal Canadian Dragoons
Colonel-in-Chief (from 17/09/1985)
Website

Army Air Corps
Colonel-in-Chief (from 01/03/1992)
Website

The Royal Dragoon Guards
Colonel-in-Chief (from 01/07/1992)
Website

Royal Air Force Valley
Honorary Air Commodore (from 01/04/1993)
Website

The Queen's Own Yeomanry
Royal Honorary Colonel (from 2000)
Website

The Queen's Dragoon Guards
Colonel-in-Chief (from 01/07/2003)
Website

The Black Watch (Royal Highland Regiment) of Canada
Colonel-in-Chief (from 01/04/2004)
Website

The Toronto Scottish Regiment (Queen Elizabeth The Queen Mother's Own)
Colonel-in-Chief (from 11/01/2005)
Website

The Black Watch, 3rd Battalion The Royal Regiment of Scotland
Royal Colonel (from 28/03/2006)
Website

51st Highland, 7th Battalion The Royal Regiment of Scotland
Royal Colonel (from 28/03/2006)
Website

Plymouth, Royal Naval Command
Commodore-in-Chief (from 08/08/2006)

The Mercian Regiment
Colonel-in-Chief (from 01/11/2007)
Website

The Royal Canadian Navy (RCN)
Commodore-in-Chief (from 03/05/2015)

2nd Battalion, The Irish Regiment of Canada
Colonel-in-Chief(from 09/05/2015)
Website

 

Recent News

More news